Menü Kapat

Barış Akademisyenleri: Gasp edilen haklarımız için mücadeleyi sürdüreceğiz

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalayan ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile üniversitedeki görevlerinden ihraç edilen Barış Akademisyenleri, OHAL Komisyonu’nun işlerine iade etmesi talebiyle açıklama yaptı. Bugün beş ilde açıklama yapacak olan Barış Akademisyenleri, İzmir’deki açıklamalarını Eğitim-Sen 3 No’lu Şube’de gerçekleştirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden ihraç edilen Dr. Halis Ulaş’ın okuduğu açıklamaya, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği (TİHV), 10 Ekim Dayanışma Derneği, Halkların Demokratik Partisi (HDP), EMEP, KESK’e bağlı İzmir şubeleri ve İzmir Dayanışma ve Bilimsel Araştırma Derneği destek verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla beraat kararlarının alınmaya başlanmasına rağmen henüz gasp edilmiş hakların geri alınamadığı vurgulanan açıklamada, OHAL Komisyonu’nun sorunları çözmek yerine çoğalttığı belirtilerek acil demokratik çözümler talep edildi.

Anayasa Mahkemesi kararına ve beraat kararlarına rağmen iade edilmeyen hakları için ortak eylem yapan akademisyenlerin açıklaması şöyle:

‘OHAL İCADI KOMİSYON ADALETİ GECİKTİRİYOR’

“…Bize adres olarak OHAL icadı bir komisyon gösteriliyor. Oysa bu kurum sorunları çözmüyor, aksine çoğaltıyor. İşleyişi ve kararları tartışmalı. Adaleti geciktiriyor. Hâlâ değerlendirilmeyi bekleyen 33 bin dosya var. 406 Barış Akademisyeninin ve KESK üyesi bin 500 kamu emekçisinin dosyası da bekleyenler arasında. Buradan çıkan hukuksuz kararların mahkemelerce bozulması uzun yıllar alıyor. Sorunlarımız acil demokratik çözümler gerektiriyor.

TALEPLER:

“Bu suça ortak olmayacağız!” bildirisinin imzacısı olup KHK ile ihraç edilen, sözleşmesi yenilenmeyen, sözleşmesi feshedilen, istifa etmek ya da emekliye ayrılmak zorunda kalan tüm imzacıların talepleri halinde ihraç edildikleri kurumlardaki görevlerine geri dönebilmeleri gerektiğini belirten akademisyenler, diğer taleplerini ise şöyle sıraladı:

– Araştırma görevlisiyken ihraç edilenlerin güvenceli bir kadroda işe dönüşü sağlanmalıdır. Öğrenimini sürdürenler öğrenim gördükleri kurumlarda görevlendirilmeli, doktorasını bitirenler doktor öğretim görevlisi olarak atanmalıdır. Doçentlik ve profesörlük koşullarını yerine getirdiği halde kadro ataması askıya alınan Barış Akademisyenleri hak kazandıkları kadrolarıyla göreve dönmelidir.

– İşe alımda güvenlik ve arşiv soruşturması şartı, Anayasa’nın 20. Maddesi’nde güvence altına alınan “özel hayata saygı” hakkına müdahaledir. Buna derhal son verilmelidir.

– KHK’larla ihraç edilen barış akademisyenlerinin ve kamu emekçilerinin yurttaşlık haklarına yapılan tüm saldırılar ortadan kaldırılmalıdır. Pasaportları derhal geri verilmeli, bütün hak kayıpları tazmin edilmelidir.

– Hukuk devleti olmanın gereği yerine getirilmeli, OHAL KHK’ları kaldırılmalı, OHAL Komisyonu lağvedilmelidir. Taraf olunan uluslararası antlaşmalara ve hukuk kurallarına uyularak toplumsal barışın önü açılmalıdır. Barış talebimizin arkasındayız. Barış sözümüzü çoğaltacağız. Gasp edilen haklarımız için diğer kamu emekçileriyle birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Akademisyenlerin avukatları bugün İzmir Valiliği’ne götüreceği toplu dilekçelerle beraatleri hatırlatarak taleplerini iletecek. (DUVAR)

02.12.2019

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/12/02/baris-akademisyenleri-gasp-edilen-haklarimiz-icin-mucadeleyi-surdurecegiz/